Stół kuchenny we współczesnej odsłonie przyjmować może różnorodne postaci i zrobiony być może z naprawdę rozmaitych materiałów. Różnić się może do tego także rozmiarem i funkcjonalnością, a ostateczny wybór konkretnego modelu stołu i tak zależeć będzie głównie od oczekiwań i preferencji inwestorów oraz od dostępnego, wolnego metrażu w kuchni. Dlatego też w czasach, w których przestrzeń kuchenna w blokach nie jest zazwyczaj zbyt duża, świetnie sprawdzi się stół kuchenny składany. Taki mebel bowiem w większości czasu może pozostawać złożony, a rozłożyć go można tylko wówczas, gdy zaistnieje taka realna potrzeba. Dlatego też warto szukać takiego właśnie stołu – a już tym, którzy posiadają na własność zupełnie nieduże mieszkanko, jest to co najmniej obowiązkowe.
Oczywiście stół kuchenny rozkładany nie będzie zawsze prezentował się tak, jak wyjątkowo masywny mebel na mega eleganckich czy tłoczonych nogach. Ale to nie reguła. Stół z opcją rozkładania na pierwszy rzut oka będzie wyglądał bardzo majestatycznie, a dla niewprawnego oka wcale nie będzie widoczne, że został wyposażony w funkcję rozkładania. Dopiero odpowiedni wysiłek wprawiający mechanizm rozkładania w ruch sprawi, że dostępna powierzchnia blatu stołu zdecydowanie się zwiększy.
Stół kuchenny składany najczęściej doskonale sprawdzi się w niemal mikroskopijnych kuchniach, bardziej nawet – aneksach kuchennych. To tam blat z wygodną opcją bezproblemowego składania mocowany będzie do ściany i już tylko od użytkowników przestrzeni kuchennej zależeć będzie to, kiedy blat zostanie rozłożony. Taki minimalistyczny, ale bardzo funkcjonalny stół kuchenny składany to rozwiązanie idealne do takich wnętrz, w których wolny dostępny metraż jest naprawdę nieduży. A takim wnętrzem mieszkalnym będzie np. kawalerka czy mieszkanie zaaranżowane na przestrzeni niewielkiego studio.
Zdecydowanie „większą” opcją mebla do spożywania posiłków pozostaje stół kuchenny rozkładany. Wykorzystując zamontowany w nim mechanizm można bowiem bez większego wysiłku rozłożyć stół w sytuacji, gdy planujemy ugościć większą liczbę gości. Opcja rozkładania sprawdzi się zwłaszcza wówczas, gdy będziemy chcieli zapewnić wszystkim odwiedzającym nas osobom dostęp do komfortowej przestrzeni na dłużej.
Stół składany może występować pod postacią różnorodnych kształtów. Do wyboru inwestorów pozostają stoły prostokątne, okrągłe, a nawet kwadratowe. W sklepach znajdziemy także stoły rozkładane owalne. Zanim jednak zdecydujemy się na ich konkretny model, sprawdźmy dokładnie jaką przestrzenią dysponujemy. Wszystko z myślą o tym, by nawet po rozłożeniu nasz stół prezentował się nie tylko elegancko, ale do tego również by spełniał swoje funkcje – szczególnie tę użytkową, praktyczną.
Z kolei stół rozkładany okrągły to wybór dla odważnych inwestorów. Dlaczego? Żeby można było mówić o pełnym jego rozłożeniu, konieczne stanie się dysponowanie nieco większą wolną przestrzenią. I tak takiego właśnie stołu nie ustawimy raczej ani przy ścianie, ani też w kącie. Dlatego też wybór stołu okrągłego, nawet tego składanego, musi być poprzedzony solidnym zastanowieniem.
Z pewnością stół składany to ogromna oszczędność powierzchni. Doceniane jest to szczególnie wówczas, gdy mówimy o przestrzeni małometrażowej – takiej, w której liczy się dosłownie każdy wolny centymetr. Takie meble stworzone zostały właśnie z myślą o tym, by znaleźć swoje miejsce na stałe szczególnie w niewielkich, jak i bardzo wąskich przestrzeniach. Takich kuchni zaś nie brakuje w większości starszych bloków. I do takich wnętrz kuchennych tworzone są te modele stołów, którymi cieszyć się mogą mądrzy inwestorzy starannie planujący wszelkie wydatki meblowe. Bo zakup stołu kuchennego, nie oszukujmy się, musi być wydatkiem w pełni przemyślanym.
Myśląc o stole rozkładanym do kuchni warto wybrać taki, który będzie miał na stałe blat 20 – centymetrowy, a po późniejszym rozłożeniu boków okaże się, że oto w prosty i zupełnie nieskomplikowany sposób dysponować będziemy całkiem sporą powierzchnią użytkową naszego stołu. A to się ceni – szczególnie właśnie w tych niewielkich kuchniach, których teraz jest tak wiele.
Komentarze